Hayvan Barınakları ve Hayvan Sağlığı

Hayvan sağlığının insan ve çevre sağlığı ile doğrudan ilgili olduğuna inanan vakfımız, bu konuda projeler yürütmektedir. Korunmaya muhtaç köpeklerin yaşadığı barınakların çeşitli ihtiyaçları da yine ÇESAV tarafından karşılanmaktadır.

  • Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan Meliha Yılmaz Vakfı Hayvan Barınağı’nın  çevre tel örgüleri Vakfımız tarafından yapılmıştır.
  • Korusev Hayvan Barınağına iki yıl süre ile her ay 250 TL tutarında gıda yardımı yapılmıştır.

Hayvanlar için yürüttüğümüz diğer proje başlıkları;

“Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Küçük Hayvan Kliniği ve Petshop”

Türkiye’nin ilk Veteriner Fakültesi olma özelliğine sahip Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin İç hastalıkları Anabilim Dalı Küçük Hayvan Kliniği ÇESAV tarafından Mayıs-Temmuz 2004’de tamamen yenilenerek çağdaş, bakımlı, estetik özelliklerle hijyenik bir mekan olarak üniversiteye kazandırılmıştır.

Klinikte ev hayvanları tedavi edilmektedir. Kliniğin içinde hayvan severlerin ve üniversitenin ihtiyaçlarını karşılama amaçlı bir satış ünitesi de vardı. Bu satış ünitesinin geliri ile Veteriner Fakültesi İç hastalıklar Kliniğinin en iyi şekilde devamının sağlanması ve diğer bölümlerin öğretim görevlileri ile öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunulması, gerek duydukları eğitimle ilgili diğer çeşitli ihtiyaçların karşılanma amacı güdülmekte idi. Ancak açıldığı günden bu yana bizim dışımızdaki nedenlerle arzu edilen karlılık düzeyini yakalayamayan ve devamlı zarar eden Petshop ünitesi üniversite yönetiminin işgal ettiğimiz mekana ihtiyaç duyması ve tahliye etmemizi istemesi ile Yönetim Kurulumuzun Ağustos 2011’de aldığı bir kararla kapatılmıştır. Klinik çalışmaları ise 2017 yılı içinde de verimli bir şekilde devam etmiştir.