Çevre, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ÇESAV) Başkanı Dr. İmren Aykut, İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Adana’ya da sokağa terk edilmiş kız çocuklarını koruma projesini yaşama geçiren “Vakıf Evi” açacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ı makamında ziyaret ÇESAV Başkanı Dr. İmren Aykut, Adana’da yapacakları çalışmayla ilgili bilgi verdi, destek istedi.

1983-1999 yılları arasında 4 dönem milletvekilliği yapan, aynı dönemlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Çevre Bakanlığı görevlerinde bulunan Dr. İmren Aykut, kurucusu ve başkanı olduğu ÇESAV’ın Adana’ya şube açacağını söyledi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de 3 şubesi olan vakfın 4. şubesinin Adana’ya açılacağını kaydeden Aykut, şunları söyledi:

“Diğer 3 şehirdeki şubelerimizde 61 kız çocuğumuz var. Öncelikle bunları topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Ev ve günlük hayatın tüm inceliklerini öğretiyoruz. Daha sonra okula gönderiyoruz. Okul bitiminden sonra iş sahibi yapıyor, sonra da mutlu bir yuva kurmalarını sağlıyoruz. Vakıf evlerinde 7’şer kişilik aileler kuruyoruz. Her çocuğa bir anne veriyor, psikolog desteğinde bulunuyoruz. Tek amacımız; sokağa terk edilmiş kız çocuklarımızın toplumun acımasız çarkı arasında parçalanmasını önlemektir.”

Böylesine ulvi bir görev üstlenen ÇESAV’ın Adana’ya şube açması konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da, “Bu konu toplumun kanayan yarasıdır. Hem sevap işliyor, hem de sosyal yarayı sarıyorsunuz. Adana’ya şube açılması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” diye konuştu.